Korijeni nastanka kozmetike i njene prve upotrebe javljaju se i u Egiptu. Egipćanke su bile prve žene koje su počele izradu boja za kapke, usne, ocrtavanje očiju crnim mastilom. Bilo je to 3000 g.p.n.e. Tada su takođe poznavale gotovo sve načine pravljenja mirisa i ulja. Na nekim grobnim egipatskim slikanjima se vidi da su ženei muškarci redovno sjenčili oči crnilom ‘lapis lazulijem’, odnosno zelenim malahitom (hidrirani bakreni karbonat). Najpoznatija istorijska Egipćanka, Kleopatra, je na obrve i trepavice stavljala maskaru i kapke je sjenčila u modre boje,a donje kapke u nilski zelenu boju. ![uljepsavanje.blogspot.com](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_tEHjBOXHdExuM_dxWC1cqv0BHoe8C_1k9Bm6D2-y_YMi07LHHLpnbYi1jORhK4cKr0z1fqCXs27mR2_-EOIiD0WU_YXhBm2DLVBit4J5ICs5cpzEDBUU7qJCDmgOBCQGL2_psdtwrY3I9pL_Ii5pX_8aC1uA=s0-d)
U to vrijeme kozmetika je čuvana u kožnatim ili lanenim vrećicama u obliku grumenčića.
U njihovim grobovima često su pronalaženi kozmetički pribori sa sastojcima i paletama za njihovo mrvljenje u prah a neki datiraju još iz 4000 g.p.n.e.
Muškarci i žene su kožu mazali žućkastom okrom, a samo su je žene potamnjivale narandžastom bojom. Na obraze su nanosili ruž od crvene okre pomijesan sa mašću a slična smjesa se radila i za usne
Egipćanke su na nekim slikama prikazane sa obojenim noktima i iz toga proizilazi zaključak da su ih premazivale bojama. Uprkos tome, nisu gajili neku ljubav prema noktima koliko stari Kinezi. Oni su iz sokova trave vadili pigment od kojih su im nokti postajali tamnocrveni. U Kini se sve do skoro držalo da je jako elegantno imati tri centimetra duge nokte (takvi nokti su bili pokazatelj da se njihov vlasnik ne mora baviti tjelesnim radom) a bogati Kinezi su na svoje otmjene duge nokte učvršćivali posebne srebrene štitiće da im se ne lome i ne oštećuju.
Pripadnici civilizacije doline Inda (3000.g.p.n.e. u današnjoj Indiji i Pakistanu) bili su vjerovatno prvi koji su svoj ten osvjetljavali kremom za lice od olovnog bjelila. U gradskim kućama iz tog razdoblja nalazimo kolačiće od tog kozmetičkog sredstva. Slični recepti su se napokon proširili golemim područjem od Britanije do Kine. Grci su olovno bjelilo uvozili s Istoka u obliku tableta, a Rimske su ga dame nastavile trošiti unatoč tome što su liječnici do tada već uspjeli dokazati da je riječ o vrlo otrovnoj tvari.
Šminka
Šminka je vrsta kozmetike, koja se odnosi na proizvode koji su namijenjeni uljepšavanju i promjeni izgleda, najčešće žena. Koristi se za ljepši i ženstveniji izgled. Njome se mogu naglasiti pojedini dijelovi lica poput očiju, usana, a služi i prekrivanju onoga što se želi sakriti. Postoji u raznim bojama, najčešće su crvena, ljubičasta, crna i dr.Postoje bojazni o štetnosti šminke, kada joj istekne rok trajanja ili kada istu šminku koristi više osoba. Ponekad se u šminci koriste opasne tvari, koje mogu izazvati kožne bolesti poput dermatitisa.
Vrste: puder, ruž za usne, lak za nokte, sjajilo, korektor, maskaru, olovku za obrve te druge tipove kozmetičkih proizvoda.
Početničko šminkanje i ‘tinejdžerski dani’
Lijepo životno doba, zar ne?!
U ovom dijelu članka ćemo spomenuti djevojčice koje ulaze u pubertet i čiji je nezaobilazan dio odrastanja svake od njih susret sa šminkom. Skoro svaka od njih u tom dobu želi ‘biti velika’, oponašati mame, starije djevojke ili žene, želi probati stati na štiklu .), probati mamin ruž za usne i kako joj miriše parfem
Obzirom na sve ove zgode i male nezgode njihovih prvih susreta sa šminkom, treba obratiti pažnju na proizvode koje će tinejdžerka uzeti da proba i počne stavljati na svoju još nezrelu i osjetljivu kožu (puder, rumenilo, maskara, kreon i sl). Ovdje se čini pogreška ako se dozvoli uzimanje šminke ‘za odrasle’ i starije žene.
Ako se tinejdžerka već susretne i dođe u dodir sa mnogim proizvodima, te ih počne koristiti, onda bi sve to trebalo staviti po strani i otići u jednu malu kupovinu šminke za njen uzrast.
Tako bi npr. umjesto pudera, trebala uzeti kremu u boji (ako je već neophodno da počne nešto koristiti na koži lica zbog akni i sl). Kremu u boji bi trebala birati po mogućnosti na biljnoj bazi i da se proba na dnevnom svjetlu. Ne bi trebalo da bude tamnija od njene boje kože lica, ali svjetlija za 1-2 nijanse može doći u obzir.
Pri kupovini maskare trebalo bi izabrati sto ‘lakšu’ maskaru, (ali ne vodootpornu jer je to previše za njihove oči) neprestano imajući na umu da će je koristiti da bi samo malo naglasila trepavice. Više joj u tim godinama i nije potrebno.
Ako se uz ovo bira i kreon, trebao bi biti u nijansi sličnoj boji njenih očiju.
Ruž za usne se može zamijeniti sa sjajem za usne kojih danas ima bezbroj vrsta. Od ukusa, boje, gustoće do onih za različite uzraste.
U početcima šminkanja često se dogode male katastrofe, tako da nisu rijetki slučajevi viška rumenila na obrazima, crnilo od maskare ispod očiju ili nejednako počupane obrve. Za djevojke je važno je da je šminka jednostavna, te osim tonirane kreme, (koja je prikladna uzrastu) potreban je samo sjaj za usne. Za posebne prilike može se nanijeti malo svjetlucavog rumenila na obraze.
Da utvrdimo i dodamo što smo propustili:
- Obrve: su veoma važne, pa ukoliko mislite da je potrebna promjena- NE činite to same. Najbolje je otići kozmetičarki prvi put ili to prepustiti nekome mnogo iskusnijem.
- Olovka za oči: neka olovka bude u nijansi boje očiju i pogled će dobiti posebnu dubinu i sjaj.
- Maskara: ona je namijenjena starijim tinejdžerkama. Treba se pažljivo nanijeti na gornji kapak, najbolje samo na vrhove trepavica.
- Korektor: Najbolje je koristiti kremasti korektor i to u bež boji: nanijeti ga lagano vrhom prsta na akne ili nepravilnosti koje se žele prikriti.
- Puder: Puder se može nanijeti vlažnom spužvicom na cijelo lice. U posebnim prilikama preko se može nanijeti kvalitetan, svjetlucavi puder u prahu.
- Nakon šminkanja lagano na lice pritisnute papirnu maramicu da otklonite višak šminke – izgledat ćete mnogo prirodnije.
Dodatni savjeti za mlade početnice
Šminka koja se ne primijeti – je najbolja šminka
Prije odlaska na spavanje obavezno dobro očistite lice od šminke!
O VRSTAMA PUDERA ZA LICE I KAKO IH KORISTITI
Boja tečnog pudera treba da bude najbliža boji vaše kože lica ili nijansu svjetlija. Tako ćete izgledati prirodnije i mlađe. Idealnu boju ćete odrediti tako da ga nanesete na vrat ili direktno na lice ako već nemate na njemu tekući puder i to po mogućnosti na dnevnom svjetlu. Vrlo često će vam na prodajnim mjestima tečni puder nanijeti na unutarnju stranu podlaktice, iznad dlana, ali to je pogrešan način za odabir prave boje jer je na tom mjestu koža drugačije nijanse boje od kože lica.
Tečni puder se mora „stopiti” sa bojom kože lica. Svrha tečnog pudera je da izgladi i nijansira Vaše lice te da mu da “zdrav sjaj”, nikako da mu dodaje boju. Ukoliko ga nanesete previše, prekrit ćete prirodni sjaj kože i lice će vam izgledati kao da ste nanijeli masku. Zato uvijek dobro razmažite tečni puder prema ušima i vratu da bi se što manje primijetio. Tečni puder možete nanijeti prstima, spužvicom ili četkicom namijenjenom za tečni puder.
Kada ste nanijeli tečni puder na cijelo lice i dobro ga razmazali, akne i druge nepravilnosti na licu prekrijte korektorom.
Pažljivo odaberite boju korektora, jer ona treba biti jednaka vašem tečnom puderu ili malo svjetlija. Kistom za Make up pomiješajte malo korektora i tekućeg pudera i nanesite ga direktno na prištić, nemojte utrljavati već lagano utapkajte prstom.
Oko očiju koristite „highlighter” koji će posvijetliti taj dio i istaknuti oči.
Ukoliko vas muče podočnjaci, oko očiju koristite tečni korektor isključivo namijenjen prikrivanju podočnjaka, koji će dodatno hraniti i vizuelno umanjiti sitne bore. Lagano ga razmažite i utapkajte prstima, i ne zaboravite da je koža oko očiju vrlo tanka pa budite jako nježni. Guste korektore, poput onoga u sticku nemojte koristiti oko očiju jer oni mogu naglasiti bore i učiniti vas starijom.
Nema komentara:
Objavi komentar